Skip to main content

NDNV zvanično prva registrovana organizacija u Srbiji koja pruža zaštitu od SLAPP tužbi

31. maj 2021. Aktuelno
2 min čitanja

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) je prva nevladina organizacija u Srbiji koja pruža zaštitu od takozvanih SLAPP tužbi, navodi se na sajtu CASE (the-case.eu), koalicije nevladinih organizacija, advokatskih kancelarija i fondova iz cele Evrope koji pružaju zaštitu od takvih službi.

“Te pravne službe su pokazale CASE-u da su spremne i sposobne za rešavanje SLAPP-a. Oni imaju stručnost u nizu relevantnih pravnih područja koja mogu biti veoma važna u radu sa takvim tužbama, uključujući medijsko pravo, pravo intelektualnog vlasništva, krivično pravo, korporativno pravo i temeljna prava”, navodi se na sajtu.

Na sajtu je objavljena i mapa na kojoj je moguće videti ko sve u Evropi čini mrežu.

CASE je pozvao i ostale organizacije koje su osposobljene za tu vrstu rada da se prijave i postanu članovi mreže.

SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation) su strateške tužbe protiv učešća javnosti.

U poslednje vreme nekoliko redakcija nezavisnih medija u Srbiji primilo je tužbe u kojima se od njih zahteva da plate milionske odštetne zahteve.

Redakcija Vojvođanskog istraživačko-analitičkog centra (VOICE) saopštila je u aprilu mesecu da se i ona našla na udaru SLAPP tužbi i navela da je to “novi mehanizam za obračun vlasti sa nezavisnim medijima”.

Oni su to saopštili nakon što su primili dve tužbe za isti tekst u kojem dve osobe traže da im se isplati odšteta od po milion dinara.

Kako su objasnili, na taj način se medij tera na plaćanje visokih sudskih taksi za odgovor na tužbu i tako se dovodi u pitanje njegov opstanak.

“Kao prvo, tužbeni zahtev na milion dinara je, blago rečeno, neuobičajen jer se zahteva iznos koji je mnogostruko veći od iznosa koji se inače dosuđuje u ovakvim vrstama postupaka. Milionske naknade štete koju tužioci zahtevaju su – ne sumnjamo – najnoviji ogoljeni vid pritiska vlasti na nezavisne medije. Naime, samo plaćanja dve sudske takse na dva odgovora na tužbu, sa ukupno sedam tuženih, dovodi u pitanje dalji opstanak VOICE-a”, pisalo je u saopštenju za javnost.

Precizirali su da su čak pet novinara, odgovorni urednik i izdavač VOICE-a tuženi zbog teksta o javnim nabavkama za usluge socijalne zaštite.

Sličan slučaj milionskih tužbi desio se i kada je firma “Millenium tim” tužila Jug press iz Leskovca i Infovranjske iz Vranja, kao i list Danas, portal Nova.rs i kablovske televizije N1 i News Maxadria.

Izdavač VOICE-a je NDNV.

(Autonomija)